Programul Festivalului Internațional de Poezie București

A început unul dintre cele mai așteptate evenimente ale acestei luni, Festivalul Internațional de Poezie București. Mai jos puteți găsi programul pentru fiecare zi a festivalului.

LUNI, 16 mai

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

Afis Matei Visniec18.00  Matei Vișniec și invitații săi

Lansare de carte: Matei Vișniec, Poeme – O  antologie, Editura  Tracus Arte

Expoziție: poeme grafice Matei Vișniec,

in memoriam Iuri Isar

Premiera spectacolului: „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vișniec

Distribuția: Ioana Pașca, Cristiana Savu, Alexandra Murăruș, Andreea  C. Hristu, Silva Helena Schmidt, Radu Cătana

Regia: Alexandru Nagy

Coloana sonoră: Danni Ionescu

Sound&light design: Adrian Petrariu

Producători: Teatrul Mignon, 8PT și TIP

 

MARȚI, 17 mai

Librăria Open Art, Str. Pitar Moș 12

17.00     Lecturi publice de poezie:

Dumitru Ion Dincă, Constantin Marafet, Carolina Ilica, Maria Postu, Ioana Greceanu, Aura Christi, Elena Liliana Popescu, Niculina Oprea, Gabriela Crețan

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45

18.00     Despre poezia populară

Cu: Silviu Angelescu și Grigore Leșe

Moderator: Ioan Cristescu

 

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE POEZIE BUCUREȘTI

MIERCURI, 18 mai

Salonul „Carol I” al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Str. Dem I. Dobrescu

Afis Ko Un FIPB (1)

16. 30     Lansare de carte în prezența autorului:

Ko Un, Timp cu poeți morți, Editura Tracus Arte

Prezintă: E.S. Kim Eun Joong, Ambasadorul Extraordinar şi

Plenipotenţiar al Republicii Coreea,

Adina Dinițoiu, Simona Nastac, George Neagoe

Moderator: Cosmin Perța

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00     Lecturi publice de poezie:

Adrian Alui Gheorghe, Magda Cârneci, Svetlana Cârstean, Gabriel Chifu, Ioana Crăciunescu, Caius Dobrescu, Gellu Dorian, Ioana Nicolaie, Marius Oprea, Ioan Es. Pop, Simona Popescu, Eugen Suciu, Robert Șerban, Pavel Șușară, Călin Vlasie

Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

Conceptual Lab, Str. Dionisie Lupu 56

19.00     Intercultural Bridges – Discuție cu Andriy Lyubka (Ucraina), urmată de lectură de poezie

Moderator: Miruna Vlada, Asociația Identitate Culturală Contemporană

Green Hours Café, Calea Victoriei 120

21.00     Lecturi publice de poezie: Dumitru Bădiţa, Ionelia Cristea, Gabriel  H. Decuble, Denisa Pișcu, Ofelia Prodan, Adrian Pârvu, Paul Vinicius

Muzica: Mircea Tiberian (pian), Anita Petruescu (voce)

Moderator: George Neagoe

 

JOI, 19 mai

Galeria Romană, Bd. Lascăr Catargiu 1

17.00     Lecturi publice de poezie:

Ioana Diaconescu, Simona Grazia Dima, Eugenia  Țarălungă, Marian Drăghici, Rodian  Drăgoi, Horia Gârbea, Viorel Lică, Radu Sergiu Ruba

Moderator: Ioan Groșan

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00     Lecturi publice de poezie:

Ko Un (Republica Coreea), Marilar Aleixandre (Spania), Vladimir Ðurišić (Muntenegru), Menna Elfyn (Țara Galilor, Regatul Unit), Catharina Gripenberg (Finlanda), Enes Halilović (Serbia), Nikola Madzirov (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Tomasz Mielcarek (Polonia), Amir Or (Israel), Alvin Pang (Singapore), Kateřina Rudčenková (Republica Cehă), Kārlis Vērdiņš (Letonia), Anastassis Vistonitis (Grecia), Yang Lian (China)

Moderator: Cosmin Perța

Muzica: Mircea Tiberian (pian), Nadia Trohin (voce)

Green Hours Café, Calea Victoriei 120

21.00     Lecturi publice de poezie: Alexandru Cosmescu, Andrei Dósa, Mitoș  Micleușanu, Iulia Militaru, Dmitri Miticov, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski

Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tavi Scurtu (electronics și percuție)

Moderator: Cristian Fulaș

 

VINERI, 20 mai

Grupul pentru Dialog Social, Calea Victoriei 120

14.00    Masă rotundă: „Mai pot scriitorii să influențeze lumea de azi? Rolul PEN International într-o realitate globalizată”

Afis DialogOaspeți: Yang Lian (China), Menna Elfyn (Țara Galilor, Regatul Unit), Anastassis Vistonitis (Grecia)

Participanți: Caius Dobrescu (vicepreședinte PEN România), Elena Ștefoi (secretar PEN România), Adina Dinițoiu, Răzvan Țupa, Mariana Gorczyca

Moderator: Magda Cârneci, președintă PEN România                                                

Librăria Humanitas de la Cișmigiu, Bd. Elisabeta 38

17.00     Dialog poetic: Ko Un (Republica Coreea) și Yang  Lian  (China)

Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

Teatrul Excelsior, Str. Academiei 28

19.30     DADA – 100 – poezie sonoră, simultană, experimentală și de avangardă

Cu: Tomomi Adachi (Japonia), Jaap Blonk (Olanda), Mugur Grosu (România), Joël Hubaut (Franța), Claudiu Komartin (România), Angelika Meyer (Germania), Enzo Minarelli (Italia), Hannah Silva (Anglia)

Moderator: Claudiu Komartin

Curator: Simona Nastac (Anglia)

 

SÂMBĂTĂ, 21 mai

Green Hours Café, Calea Victoriei 120

15.30     Lecturi publice de poezie: Mihai Amaradia, Luminița Amarie, Vlad  A.  Gheorghiu, Alina Naiu, Daniel Pișcu, Tudor Voicu

Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)

Moderator: George Neagoe

Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45

17.00     Masă rotundă cu tema: Despre literatură…, urmată de lecturi publice de poezie.

Invitați: Dinu Flămând, Denisa Comănescu, Sanda  Voica, Victor Ivanovici

Moderator: Cosmin Ciotloș

afis A4 Maratonul de Poezie si Jazz 2016Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

20.00     Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a VIII-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor (21 mai 2016)

Invitaţi: Ion Mureșan, Ştefan Baghiu, Andrei Doboş, Ştefan Manasia, Nicoleta Popa, Nicolae Coande, Ionel Ciupureanu, Riri Sylvia Manor, Romulus Bucur, Robert G.  Elekes, Iulia Pană, Amelia Stănescu, Dan Coman, Robert  Şerban, Ioan Matiuţ, Ana Donţu, Bogdan O. Popescu, Sorin Gherguţ, Cosmin Perţa, Teodor Dună, Sorin Despot, Ioana Crăciunescu, Magda  Cârneci, Grigore Șoitu, Simona Popescu, Florin Iaru, Octavian  Soviany, Mugur Grosu, Tiberiu Neacşu, Răzvan Ţupa, Adrian  Suciu, Florin Dan Prodan, Ionelia Cristea

Muzica: Maria Răducanu (voce), Nadia Trohin (voce), Mircea Tiberian (pian)

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu și Ioan Cristescu

 

DUMINICĂ, 22 mai

Tramvaiul 26, Str. Cercului 6

19.30     Clubul de Lectură Institutul Blecher: Peg Boyers (SUA), Marius  Aldea, Ivona Catană, Mircea Andrei Florea, Anastasia Gavrilovici, Alexandra M. Păun, Horia Șerban

Moderator: Claudiu Komartin

 

sursa: http://fipb.ro/category/program